طراحی همانند-اجرا

پروژه های بزرگ و پیچیده

هرچه پروژه ای بزرگ تر و پیچیده تر باشد، منافع و مزیت های BIM بیشتر خودنمایی خواهند کرد. در پروژه های بزرگ حجم کار و سرمایه گذاری بالا بوده و محاسبه دقیق تمام ابعاد پروژه قبل از شروع عملیات حیاتی میباشد. خوشبختانه BIM ایران قابلیت های بی نظیری برای پروژه های بزرگ و پیچیده دارد. امکان طراحی پیچیده، محاسبه های دقیق و بهینه، متره مصالح و تخمین قیمت دقیق، مدیریت پروژه و هماهنگی بیشتر بین عوامل، سرعت در اجرا و کاهش هزینه از منافع بزرگ BIM ایران برای پروژه های بزرگ است

 

ارتباط بین عوامل

با BIM طرح نهایی ساختمان آماده و قابل درک است و مفهوم طراحی به بهترین شکل در اختیار دیگر عوامل قرار میگیرد. قبل از هر عملیات کارفرما از چگونگی طرح نهایی مطلع شده و آنرا نسبت به نیازمندی های خود بهینه کرده است. مجری براحتی میداند که چه چیزی را و چگونه باید اجرا نماید و تحویل دهد. پیمانکاران از جزئیات کار خود مطلع هستند. ناظر بخوبی میتواند طرح و اجرا تطبیق دهد. مدیر پروژه برای تخصیص منابع و زمانبندی بهترین روش را در پیش میگیرد.  و در نهایت مشتری پیش‌فروش تجسم بهتری از واحد خریداری شده خود دارد. تمام اینها به این علت است که ما مدل نهایی را در اختیار داریم و نیازی به تفسیر یا تجسم نیست.

همگام با روند جهانی

BIM ایران ساخت و ساز را بهینه نموده است و منافع و مزایای خود را برای تمام دست‌اندرکاران بخش ساختمان نمایان کرده است. از این رو شاهد این هستیم که هر روز ساختمان های بیشتری با روش مدل‌سازی طراحی و ساخته میشوند. امروزه ۷۰ درصد ساختمان های ایالات متحده و ۴۲ درصد ساختمان های انگلستان با BIM طراحی میشوند.

 

دنبال کردن پروژه در حین اجرا

گوشی های هوشمند و تبلت نیز نقش مهمی در BIM دارند. مدل ساختمان را همراه خود به محل پروژه ببرید و آنرا با مجریان یا پیمانکاران مختلف به اشتراک بگذارید. زوایای مختلف پروژه را با داشتن طرح همانند-اجرا در محل سایت ببینید و با دیگر عوامل سازنده در مورد آن گفت‌گو کنید.

 

فازبندی اجرا

با BIM ایران میتوانید تمام حالت های پروژه خود را در گذر زمان مشاهده کنید. ممکن است پروژه شما فاز بندی شده باشد. بخشی از ساختمان اکنون موجود است که قسمتهایی از آن باید تخریب شده و بازسازی شود. البته در کنار آن طرح توسعه ای نیز برای سالهای آتی در نظر گرفته شده است. با استفاده از مدل سازی ساختمان تمام این فازهای مختلف ساخت و ساز را در یکجا جمع کنید، بهترین و کم هزینه ترین طرح را برای آن انتخاب کنید. دیدی کامل از ساختمان موجود، قسمت هایی که باید تخریب و بازسازی شوند در کنار طرح نهایی توسعه پروژه خود داشته باشید.

 

اجرای سریعتر پروژه

چون دید درستی از مراحل اجرای پروژه در دست است، تداخل ها و اشکالات قبل از شروع پروژه برطرف شده و طراحی مجدد انجام گرفته است، مجری بخوبی میداند پروژه را چگونه اجرا خواهد کرد. کارفرما میداند انتظار چه چیزی را باید داشته باشد. اجرای پروژه بدون توقف و با کمترین مشکلات خواهد بود. در نتیجه خواب سرمایه و مدت زمان ساخت و ساز کمتر خواهد بود.

 

کاهش دوباره کاری

در حین فرآیند مدل سازی میتوانید به هر تعدادی که بخواهید دیواری را بسازید و آنرا خراب کنید؛ رایگان و سریع است. دوباره کاری به هر علتی که باشد مجازی انجام شده و دیگر نیازی چکش  بدست بگیرید و اموال خود را خراب کنید.

کاهش هزینه

تمام مزیت های BIM ایران بصورت مستقیم یا جنبی در خدمت کاهش هزینه تمام شده پروژه هستند. ساختمان شما مقرون به صرفه با کمترین پرت مصالح، تخریب و تاخیر ساخته میشود.

پویایی طراحی

مدل های ساختمان قابلیت این را دارند تا خود را با تغییرات انجام شده در دیگر بخش های ساختمان منطبق کنند. اگر تغییری در سازه داشته باشید، به طبع مدل های معماری و تاسیسات با چند دستور ساده قابل هماهنگ شدن هستند.

تغییرات سریع و بدون خطا

در روش دو-بعدی CAD تغییر طراحی میتواند بسیار پر هزینه و زمان بر باشد. بدلیل اینکه طراحی ها روی یک پلتفرم مشترک قرار ندارند، میبایست تمام قسمت های وابسته به آن تغییر کرده و احتمال تداخل اجزا افزایش می یابد. هرچه این تغییرات دیرتر انجام شود بصورت تصاعدی هزینه را بالا برده و پروژه را با تاخیر مواجه مینماید.

اما در BIM هرگونه تغییر، دیگر اجزای مرتبط (حتی در بخش های مختلف طراحی مانند معماری، سازه، تاسیسات و برق) را تحت تاثیر قرار میدهد. تغییرات بسیار سریع بوده و بعلت وجود آنها در یک پلتفرم مشترک، خطر تداخل اجزای ساختمان را برطرف مینماید.

متره مصالح و برآورد هزینه

متره و برآورد دیگر کار طاقت فرسا و پر اشتباهی نیست. مدل نهایی ساختمان در اختیار شما است و میتوانید حجم سیمان، میلگرد، تعدا کاشی، کلید و پریز، تعداد اتصالات لوله ها و … را در چند دقیقه محاسبه کنید. برای هرکدام هزینه ای تعیین کنید و قیمت تمام شده پروژه خود را تخمین بزنید. برای سفارش مصالح یا قرارداد با مجری لیست کاملی در اختیار داشته باشید. از تغییر طراحی نیز نهراسید. هر تغییر در مدل باعث بروز شدن خودکار متره خواهد شد.

محاسبات دقیق

یکی از مزایای BIM امکان محاسبات دقیق و مدون از بخش های مختلف ساختمان است.

مدل ساختمان وارد نرم افزارهای محاسباتی سازه شده، بارگذاری و تنش هر جزء آن تحت بارهای مختلف ( زنده، مرده، زلزله، باد، برف و …) تحلیل و بررسی شود، نقاط ضعیف آن شناسایی و تقویت میشود.

به کمک BIM ایران محاسبات جدار و تحلیل انرژی کلی ساختمان یا به تفکیک هر اتاق و فضا انجام شده، میزان هوای مورد نیاز ، سایز کانال ها و قطر لوله ها افت های آن تعیین میشود.

همچنین میزان روشنایی مورد نیاز محاسبه شده، دیماند برق ساختمان و ضریب همزمانی آن نیز تعیین میشود.

تبادل اطلاعات با دیگر نرم افزارها

یکی از قابلیت های مهم مدل سازی ساختمان یا BIM امکان انتقال مدل بین نرم افزارهای مختلف برای انجام هرگونه عملیات درخواستی است. میتوان مدل سازه را به نرم افزارهایی مانند Tekla, SAP, etabs , Robot , Bentley و غیره وارد کرد تا عملیات تحلیل سازه انجام گرفته و سپس این تحلیل را در مدل کلی ساختمان بروزرسانی کرد. این قابلیت در تمام ابعاد طراحی ها وجود داشته و باعث دقت فوق العاده و سرعت میشود.

همچنین مدل ساختمان را در نرم افزارهای تصویر سازی وارد نموده و از پروژه فیلم و عکسهای واقعی تهیه نمود.